Quantcast
Channel: Ratko.biz » Outdoor
Viewing all articles
Browse latest Browse all 8

WiFi u službi marketinga

$
0
0

Evo jedne teme koja već duze zaokuplja moju pažnju, prvenstveno svojom neiskorišćenošću u našoj zemlji. Wireless mreže su nešto što nas definitivno okružuje, na prometnijim mestima se neretko pronalazi i više od desetak njih. Svaka od njih krije određeni oglašivački potencijal, samo je potrebno odgovarajuće podesiti mrežu, i ‘voila’, evo još jednog alata kojim možete poslati potencijalnim potrošačima poruku, servirati im baner dok surfuju po vašim radio talasima, preusmeriti ih na vaš home page, ili nešto slično.

Prvi put sam u praksi video ovaj tip oglašavanja u Kotorskoj marini, gde su ‘putnici namernici’ mogli izabrati wifi hot spot jednog obližnjeg restorana. Naizgled otvorena mreža, nudila je besplatan surf solidnom brzinom ljudima koji su tu uplovili svojim jahtama ili jedrilicama, ili onima koji su se samo šetali marinom. Konekcija bi se svakih 5-10 minuta bila presecana preusmeravanjem na home page restorana, gde se na mapi mogla videti njegova lokacija, zatim njegov opis sa slikama i karakteristikama menija. Da bi se surfovanje nastavilo bilo je potrebno kliknuti na dugme ‘continue’, ili ukucati username i pass za konekciju neometanu prekidima. Odmah mi se svideo ovaj način promocije restorana, jer je svima (ne samo potencijalnim potrošačima) nudio određenu vrednost, a opet je postojala i određena segmentacija, jer, gledano sa marketinškog aspekta, za restoran ipak više vrede ljudi koji obitavaju u marini od uobičajenog demografskog proseka koji šeta na ulicama.

Jedna od vrednosti ovakvog tipa oglašavanja je upravo ta što u startu nudi određenu vrstu segmentacije, na osnovu same lokacije potrošača, ili jednostavno što posedovanjem (i korišćenjem) nekog wireless uređaja (laptop, mobilni, ili neki drugi wifi gedžet) njih svrstava u neku napredniju ili finansijski sposobniju grupu. Cena može biti vrlo niska, jer uključuje wifi mrežu (i broadband internet konekciju) koja verovatno već postoji, i njeno podešavanje. Možete početi već sa promenom imena vaše wireless mreže u web adresu kompanije, slogan, telefon, ili nešto slično (tzv. SSID advertising). Ograničenje je 32 simbola, a ono se delimično može zaobići korišćenje access point-a koj ima mogućnost kreiranja virtuelnih AP-a, čime se prostor za vaše poruke multiplikuje.

Navešću još nekoliko inostranih primera korišćenja ovog tipa marketing komunikacije sa potrošačima:

Germanwings je na nekim aerodromima sa kojih leti instalirao hot spotove nazvanim tako da reklamiraju njihove ponude letova sa tih aerodroma (npr. Ibiza from 19,99 Euro). Kada se putnik konektuje na neki od njih, pored mogućnosti za besplatno surfovanje,  automatski mu se otvara i stranica sa više infa o datoj ponudi i mogućnosti da bukira taj let.

Najveći Holandski lanac kafea CoffeCompany instalirao je softver koji menja ime hot spotova u njihovim lokalima informišući posetioce o novim ponudama, npr “Ukusni kolačići za 1.99″ (pretpostavite kakvi su ovi kolačići, obzirom da su iz Holandije :) . Tu su i poruke koje stimulišu goste da naruče još neku kafu, ili probaju neko novo jelo, terajući ih da potroše još novca, ili da uopšte nešto potroše ukoliko su došli da se grebu za besplatni wifi. :)

Rent-a-car Sixt je takođe na Hamburškom aerodromu postavio 5 wifi hot spotova sa imenima i cenama automobila iz njihove ponude, sa odgovarajućim landing stranicama koje se otvaraju putnicima koji se na njih konektuju.

Najviše mi se svidela ova teaser kampanja za novu sezonu serije ‘Most Evil’ na Discovery channel-u. Ukratko, konektovanjem na naizgled obični kućni free hot spot otvara vam se tuđi Gmail inbox sa vrlo uznemirujućim porukama i linkovima na osnovu kojih shvatate da je u pitanju ubica. Pogledati obavezno!


Viewing all articles
Browse latest Browse all 8

Latest Images

Trending Articles





Latest Images